Dijital Çağda Bilgi Edinme Özgürlüğü ve Sansür

Tonta, Yaşar Dijital Çağda Bilgi Edinme Özgürlüğü ve Sansür., 2008 . In 13. Türkiye’de Internet Konferansı, Ankara (Turkey), 21-23 December 2008. (Unpublished) [Presentation]

[img]
Preview
PDF
tonta-inettr-ankara-2008.pdf

Download (2MB) | Preview

English abstract

Information is the currency of democracy and an informed citizenry is the bulwark of a democracy (Jefferson). Creating an informed citizenry is only possible through freedom of information. Free and equitable access to information consists of systems usch as the Internet that became an indispensable part of our lives. Yet, regulations introduced in Turkey to control the Internet moves Turkey to the class of countries labeled as "the enemy of the Internet". Access to hundreds of web sites (including YouTube since May 2008) are banned for trivial reasons. Individuals whose access to information are banned with such restrictions cannot fully and effectively participate in modern democratic societies. The bulwark of a democracy cannot be strengthened by creating a subclass who is made up of "digital fossils" unaware of what is going on in the world. This paper deals with freedom of information in the digital age and discusses the impact of censorship.

Turkish abstract

Bilgi demokrasinin değer birimi, bilgili vatandaşlar da bir demokrasinin kale duvarlarıdır (Jefferson). Bilgili vatandaş kitlesi yaratmak ise ancak bilgi edinme özgürlüğü ile mümkündür. Bilgiye özgürce ve hakça erişim yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Internet gibi teknoloji temelli sistemleri de kapsar. Ancak son yıllarda Internet’e “çekidüzen vermek” amacıyla geliştirilen mevzuat, Türkiye’yi “Internet düşmanı” olarak nitelendirilen ülkelere giderek yaklaştırmaktadır. Bilgi edinmek, eğitim görmek, alış veriş yapmak ve sosyalleşmek amacıyla kurulan yüzlerce web sitesine erişim sudan nedenlerle engellenmektedir. Eğitimden eğlenceye çok zengin bilgi kaynakları içeren YouTube’a erişim Mayıs 2008’den beri “yasak”tır. Bu tür yasaklarla bilgiye erişimi kısıtlanan kimseler gerçek anlamda modern demokratik topluma tam ve etkin olarak katılma şansını da yitirmektedirler. Demokrasinin kale duvarları dünyadan habersiz “dijital fosil”lerden oluşan bir alt sınıf yaratarak güçlendirilemez. Bu bildiride dijital çağda bilgi edinme özgürlüğü ele alınmakta ve sansürün etkileri tartışılmaktadır.

Item type: Presentation
Keywords: Freedom of information, censorship; bilgi edinme özgürlüğü, sansür, 5651 sayılı internet yasası
Subjects: L. Information technology and library technology > LC. Internet, including WWW.
Depositing user: prof. yasar tonta
Date deposited: 28 Nov 2010
Last modified: 02 Oct 2014 12:17
URI: http://hdl.handle.net/10760/14760

Downloads

Downloads per month over past year

Actions (login required)

View Item View Item