Internet za Velkou čínskou firewall - internet v Číně

Krechloková, Patricie Internet za Velkou čínskou firewall - internet v Číně., 2013 . In IKI - Informace, konkurenceschopnost, inovace, Prague (Czech Republic), 21 November 2013. (Unpublished) [Presentation]

[img]
Preview
Slideshow (Prezentace)
Internet_za_velkou_firewall.pdf - Presentation

Download (808kB) | Preview

English abstract

China has 564 million Internet users, what makes it the largest Internet community in the world. In accordance with the widespread use of internet services in China, we find one of the largest and most sophisticated systems of internet control. Accessibility of information via the internet, hides however a potential of social destabilization much feared by the chinese government. In a country where before the arrival of internet most of the media was controlled by the state, the access to information from abroad and dissemination of opinions or content outside of official discourse could possibly have a a severe impact, which could most extremely lead to a disintegration of the PRC. -- With the so-called "Golden Shield Project", colloquially also referred to as "the Great Firewall of China", a project by the Chinese Ministry of Public Security, serving to monitor and censor Internet content several thousand web pages that contain potentially sensitive topics are blocked in China. For the same reason, external service providers such as Facebook, Twitter, Youtube and part Wikipedia, are unavailable for common use. The absence of foreign service providers is partially compensated by chinese internet search engines, encyclopedias, social media providers, etc. Due to the fact that chinese users are what the Internet is concerned, largely isolated from the rest of the world , we sometimes speak of a chinese "intranet".

Czech abstract

Čína má 564 miliónů internetových uživatelů. Tím je největším internetovým trhem na světě a tento trh neustále roste. Paralelně s širokým využíváním internetových služeb v Číně najdeme jeden z nejrozsáhlejších a nejsofistikovanějších systémů kontroly internetu. Vysoká penetrace je v Číně vnímána jako jeden ze symbolů ekonomického růstu a blahobytu. Přístupnost informací, kterou s sebou internet nese, v sobě však skrývá čínskou vládou velmi obávaný potenciál destabilizace. V zemi, ve které před příchodem internetu byla veškerá média kontrolovaná státem, by mohl přístup k informacím ze zahraničí a šíření názorů či obsahů mimo oficiální diskurs mít demytologizující dopad na Komunistickou stranu Číny, což by mohlo vést v krajním případě k rozkladu ČLR. -- Kontrola internetu je oproti tradičním médiím však náročnější nejen kvůli rozsahu a možností rychlého šíření informací, ale také kvůli omezeným možnostem státní intervence díky účastníkům v zahraničí, a proto probíhá paralelně hned na několika úrovních. -- Díky tzv. „Projektu zlatý štít“, hovorově též přezdívaném jako „Velká čínská firewall“, projektu čínského Ministerstva veřejné bezpečnosti, sloužícímu k monitorování a cenzuře internetových obsahů, je v Číně blokováno několik tisíc webových stran potenciálně obsahujících choulostivá témata. Ze stejného důvodu jsou pro běžné uživatele nedostupné zahraniční poskytovatelé služeb jako Facebook, Twitter, Youtube a částečně Wikipedie. Absence zahraničních portálů je částečně kompenzována čínskými internetovými vyhledávači, encyklopediemi, poskytovateli sociálních médií apod. Vzhledem k tomu, že čínští uživatelé jsou, co se internetu týče, od zbytku světa do velké míry odříznuti, občas semluví o čínském „intranetu“.

Item type: Presentation
Keywords: internet China, chinese internet censorship, microblogging China, weibo
Subjects: B. Information use and sociology of information > BC. Information in society.
H. Information sources, supports, channels. > HI. Electronic Media.
L. Information technology and library technology > LC. Internet, including WWW.
Depositing user: Mgr. Patricie Krechloková
Date deposited: 02 Dec 2013 09:01
Last modified: 02 Oct 2014 12:29
URI: http://hdl.handle.net/10760/20839

Downloads

Downloads per month over past year

Actions (login required)

View Item View Item