The Trajanic Tondo from Roman Ankara: In search of the identity of a Roman masterpiece

Mitchell, Stephen The Trajanic Tondo from Roman Ankara: In search of the identity of a Roman masterpiece. Journal of Ankara Studies, 2014, vol. 2, n. 1, pp. 1-10. [Journal article (Paginated)]

[img] Text
01-07_Stephen Mitchell.pdf - Published version
Available under License Creative Commons Attribution Share Alike.

Download (6MB)
Official URL: http://dx.doi.org/

English abstract

A magnificent Roman bronze tondo, now in the Museum of Anatolian Civilizations, which displays an elderly male figure, was excavated in the Ulus area of Ankara in 1947, and identified as a portrait of the Roman emperor Trajan. This article rejects this identification and argues that this is a private portrait of a prominent citizen of Ancyra dating between c. AD 100 and 130. A fragmentary inscription which contains a decree of the Association of Performing Artists dating to the reign of Hadrian (AD 117-138) records that one of the benefactors of this association should be honoured with two gilded shield-mounted images, and it is argued that the Ankara bronze tondo was one of these images. The subject of the inscribed decree, and therefore the person portrayed by the tondo, was either a well-documented Ancyran cultural benefactor called Ulpius Aelius Pompeianus, or an anonymous contemporary figure of the Hadrianic period.

Turkish abstract

1947 yılında Ankara’nın Ulus bölgesindeki bir kazı sırasında, günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte olan, Roma Dönemi’ne ait yaşlı bir adam figürünün betimlendiği muhteşem bir bronz tondo bulunmuştu. Tondo, Roma İmparatoru Trajan’ın portresi şeklinde tanımlanıyordu. Makalede, bu kimlik saptamasının yanlış olduğu, portrenin aslında MS 100 ile 130 yılları arasında yapılmış kişisel bir portre olduğu ve burada tasvir edilen kişinin Ancyra bölgesinde, dönemin seçkin bir vatandaşı olduğu ileri sürülmektedir. Hadrian Dönemi’ne ait (MS 117-138) Performans Sanatçıları Birliği’ne ait bir hükmü içeren bir yazıt parçasında, söz konusu birliğe yardımda bulunan hayırsever vatandaşlardan birinin, iki adet zırhlı ve ata binmiş şekilde tasvirlendiği altın yaldızlı portreler ile onurlandırıldığı belirtilmiştir ve Ankara’da bulunan bronz tondonun da bu iki tablodan biri olduğu düşünülmektedir. Yazılı hükümde bahsedilen kişinin, yani tondoda betimlenen kişinin Ulpius Aelius Pompeianus isminde, Ancyra bölgesinde tanınan ve hakkında oldukça fazla sayıda yazılı kaynak bulunan, kültürel alanlarda yardımseverliğiyle tanınan bir kişi olduğu ya da Hadrian döneminin önemli kişilerinden ismi bilinmeyen bir şahıs olduğu öne sürülmektedir.

Item type: Journal article (Paginated)
Additional information: doi:
Keywords: Roman portraits, Ancyra, Performing artists, Imago clipeata, Roman inscriptions, Trajan, Hadrian
Subjects: B. Information use and sociology of information > BZ. None of these, but in this section.
Depositing user: Unnamed user with email editor@ankaradergisi.org
Date deposited: 05 Jan 2015 15:16
Last modified: 05 Jan 2015 15:16
URI: http://hdl.handle.net/10760/24192

Downloads

Downloads per month over past year

Actions (login required)

View Item View Item