Türk Kütüphaneciler Derneği Yeniden Yapılanma Çalışma Grubu İlk Raporu

Tonta, Yaşar and Kaygusuz, Ayhan and Berberoğlu, Ali Türk Kütüphaneciler Derneği Yeniden Yapılanma Çalışma Grubu İlk Raporu., 1995 (Unpublished) [Report]

[img]
Preview
PDF
tonta-tkd-yeniden-yapilanma-raporu-1995.pdf

Download (18MB) | Preview

English abstract

This is the first report of the Restructuring Task Force of the Turkish Librarians' Association. It was set up in 1995 to review the organization and administrative structure of TLA Headquarters as well as its financial state, its activities and membership composition of its branches. Membership records as well as interviews were used to gather data. Report offers several recommendations to restructure the TLA and its branches.

Turkish abstract

Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Yönetim Kurulu’nun 26 Kasım 1994 tarihinde yapılan toplantısında Derneğin yeniden yapılanma olanaklarını incelemek üzere bir çalışma grubu oluşturulmasına ve bu grubun Şubat 1995 sonuna kadar raporunu hazırlayarak Genel Yönetim Kurulu’na sunmasına karar verildi (Karar sayısı 7). Aynı toplantıda “Yeniden Yapılanma” Çalışma Grubunun yayınlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Tonta (Başkan), Genel Yazman Ayhan Kaygusuz ve Genel Yönetim Kurulu Uyesi Ali Berberoğlu’dan oluşturulması kararlaştırıldı. Yeniden Yapılanma Çalışma Grubu mevcut durumu belirlemekamacıyla TKD’nin tarihsel gelişimini ve ülkemizdeki derneklerle ilgili yasa ve yönetmelikleri inceleyerek işe başladı. Yeniden yapılanma konusunda daha sağlıklı öneriler getirebilmek için Derneğin mali durumu ve üyelikleriyle ilgili arşiv kayıtları titizlikle gözden geçirildi. Gerek raporumuza veri sağlamak, gerekse üyeferle ilgili güncel bir adres veri tabanı oluşturmak amacıyla şubeler aracılığıyla tüm üyelere anket formiarı gönderilerek Dernek üyelerinin yeniden yapılanma konusundaki görüşleri alındı. Bunun yanı sıra bazı Dernek üyeleriyle ve geçmişte görev almış yöneticilerle yüzyüze görüşmeler yapıldı. Anketle ya da yüzyüze görüşme yoluyla bize görüşlerini ileten Dernek üye ve yöneticilerinin bu görüşlerini raporumuzda mümkün olduğunca yansıtmaya çalıştık. Bu vesileyle, Çalışma Grubumuza katkıda bulunan üyelerimize, şube yöneticilerimize, yayımlanmamış çalışmalarını bizimle paylaşan Dernek üyelerine ve TKD’nin bugünlere ulaşmasında emeği geçmiş tüm yetkililere teşekkür ederiz. Bu çalışma raporunun amacı, TKD’yi örgütlenme, üyelik sistemi, mali durum ve etkinlikleri yönünden incelemek ve elde edilen bulgular ışıgında Dernegın yeniden yapılanması konusunda ilk önerileri getirmektir. TKD Genel Yönetim Kuruluna sunulacak olan bu çalışma raporunda yer alan (ve almayan) bulguların ve önerilerin önümüzdeki aylarda mesleki kamuoyunda daha geniş ve kapsamlı bir biçimde tartışılacağını umuyoruz. Raporumuzun, üyelerin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlanacak olan TKD’nin yeniden yapılanması konusundaki son rapora önemli veriler sağlayacağı kanısındayız. Çalışma raporunun başlangıcında, dünyada ve Türkiye’deki bilgi hizmetleriyle ilgili bazı genel yonelımlere dikkat çekılmekte, daha sonra mesleki derneklerle ilgili kısa bilgi verilmektedir. Raporda Derneğin kısa bir tarihçesi verildikten sonra TKD, örgütlenme, üyelik, mali durum ve etkinlikler yönünden ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışma raporu sonuç ve öneriler kesimiyle son bulmaktadır.

Item type: Report
Keywords: Turkish Librarians' Association, reorganization; Türk Kütüphaneciler Derneği, yeniden yapılanma
Subjects: G. Industry, profession and education. > GD. Organizations.
Depositing user: prof. yasar tonta
Date deposited: 29 Nov 2010
Last modified: 02 Oct 2014 12:17
URI: http://hdl.handle.net/10760/14800

Downloads

Downloads per month over past year

Actions (login required)

View Item View Item