Efektivní distribuce informací vybraným skupinám uživatelů knihovny

Tůmová, Štěpánka Efektivní distribuce informací vybraným skupinám uživatelů knihovny., 2012 . In INFORUM 2012: 18. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích, 22.-24. května 2012, Praha, University of Economics, Prague (The Czech Republic), May 22-24, 2012. [Conference paper]

[img]
Preview
PDF
Poster Inforum 2012.pdf

Download (319kB) | Preview
[img]
Preview
PDF
tumova-stepanka-prezentace.pdf

Download (136kB) | Preview

English abstract

Can social networks ensure better awareness of library patrons? If so, then to what extent and in what way? It is vital to choose the right channel, the right social network. Can the awareness of patrons be increased? Can social networks contribute to that? What are the specifics of information distribution in social networks? The way in which information is distributed has changed. From a letter, through telephone, email, sms, we've come to the era of social networks, while the former means of communication haven't vanished. The difference is that most of today’s society is online 24/7. It's a completely natural development of our society and it forces libraries to change their ways of providing services. -- The process of information distribution has to be managed and guided to the appropriate groups of patrons. Without this, the result will be a dissatisfied library patron who has a profile on one of the social networks. An unmanaged flow of information influences patrons in negative ways and together with the usage of electronic communication (in this case social networks) can enhance its disadvantages – for example, by rumors. Libraries often battle against the passivity of the younger generations towards books and the library itself. Young people are drawn to new things (for example smartphones) and a library can use this to its advantage. It is vital to find a way to our patrons through their interests, likes, programs and gadgets they often use and to know where they spend most of their free time. -- The new era of Internet with social networks in the forefront is also drawing nearer to a book (for example social networks BookFan or Shelfari), so why doesn't it draw nearer to a library? Social networks and other new media or technologies are changing the way we percieve libraries and their services. Social networks are connecting various types of users, that's why a “modern library“ can't go without being involved with social networks. They are a new concept of information distribution, but they also require active participation from a patron.

Czech abstract

Mohou sociální sítě zajistit lepší informovanost uživatelů knihovny? Pokud ano, tak do jaké míry a jakým způsobem? Důležité je, vybrat si správný komunikační kanál, tu správnou sociální síť. Dá se informovanost uživatelů knihovny zvyšovat? A jak k ní mohou přispět sociální sítě? Jaká existují specifika distribuce informací v rámci sociálních sítí? -- Způsob distribuce informací prošel vývojem. Od dopisu, přes telefonování, posílání emailů a krátkých textových zpráv (SMS), jsme se dostali až k využívání sociálních sítí, přičemž dosud jmenované složky procesu distribuce informací nezmizely. Rozdíl je v tom, že většina dnešní společnosti je online 24 hodin denně. Jde o zcela přirozený vývoj společnosti, a knihovny v důsledku těchto skutečností mění způsob poskytování služeb. -- Proces předávání informací musí být patřičně řízen a směrován ke správným skupinám uživatelů. Pokud ne, bude výsledkem pravděpodobně nespokojený uživatel knihovny, který vlastní profil na některé sociální síti. Neřízený tok informací neblaze působí na zainteresované subjekty a při použití elektronických forem komunikace (komunikace pomocí sociálních sítí) mohou začít vynikat jeho nevýhody, např. vznik fámy. -- Knihovny se často potýkají s nízkým zájmem mladé generace o čtení a knihovnu jako takovou. Mladé lidi přitahují nové věci (např. smartphony) a toho by měla knihovna využít. Je třeba najít si k uživatelům cestu prostřednictvím toho, co je baví, co mají rádi, kde tráví většinu volného času a prostřednictvím toho, co hojně používají. -- Nová éra internetu v čele se sociálními sítěmi se sbližuje s knihou (př. BookFan, Shelfari), tak proč ne s knihovnou? Sociální sítě a další nová média či technologie mění do určité míry pojetí knihoven a hlavně služeb, které nabízejí. Sociální sítě propojují různé typy uživatelů, proto se knihovna nové doby neobejde bez interakce se sociálními sítěmi. Sociální sítě jsou novým konceptem distribuce informací, ale vyžaduji aktivní zapojení uživatelů.

Item type: Conference paper
Keywords: Effective Information Distribution, libraries, social networks, library patrons, Efektivní distribuce informací, knihovny, sociální sítě, uživatelé
Subjects: D. Libraries as physical collections. > DC. Public libraries.
H. Information sources, supports, channels.
Depositing user: stepanka tumova
Date deposited: 02 Jul 2012
Last modified: 02 Oct 2014 12:22
URI: http://hdl.handle.net/10760/17253

References

BEDNÁŘ, Vojtěch. Marketing na sociálních sítích: Prosaďte se na Facebooku a Twitteru. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2011, 197 s. ISBN 978–80-251–3320-0.

HANDL, Jan. Šest typů uživatelů internetu: Který jste vy a co s nimi? [online]. 21. 10. 2010 [cit. 18.1.2012]. Dostupné z: http://www.tyinternety.cz/socialni-site/sest-typu-uzivatelu-internetu-ktery-jste-vy-a-co-s-nimi-1903.

PÁV, Jan. Objevujte uživatele sociálních sítí. In: Eikasia.cz: Blog o mediálním plánování, reklamě, internetu, sociálních sítích a komunikaci [online]. 28. 7. 2010 [cit. 2012–01-18]. Dostupné z: http://eikasia.cz/index.php/socialni-site/objevte-uzivatele-socialnich-siti/.


Downloads

Downloads per month over past year

Actions (login required)

View Item View Item